نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

نظر انجمن بین المللی ماوراء بنفش در خصوص تاثیر اشعه ماورابنفش در ضدعفونی محیط های آلوده به ویروس کووید-19

نظر انجمن بین المللی ماوراء بنفش در خصوص تاثیر اشعه ماورابنفش در ضدعفونی محیط های آلوده به ویروس کووید-19


نظر انجمن بین المللی ماوراء بنفش در خصوص تاثیر اشعه ماورابنفش در ضدعفونی محیط های آلوده به ویروس کووید-19

99/1/19

 

انجمن بین المللی ماوراء بنفش (IUVA) معتقد است که فن آوری های ضد عفونی اشعه ماوراء بنفش می توانند در کاهش انتقال ویروس ایجاد کننده COVID-19 ، SARS-CoV-2 ، بر اساس داده های کنونی و شواهد تجربی نقش داشته باشند. UV یک ضد عفونی کننده شناخته شده برای هوا ، آب و سطح است که می تواند در صورت استفاده صحیح ، به کاهش خطر ابتلا به ویروس COVID-19 کمک کند.

 دکتر ران هافمن ، استاد دانشگاه تورنتو ، و رئیس IUVA در این باره می گوید:"  IUVA متخصصان برجسته ای را از سراسر جهان گرد هم آورده تا در مورد استفاده مؤثر از فناوری UV ، به عنوان یک اقدام ضد عفونی کننده ، به منظور کاهش انتقال ویروس COVID-19، راه هایی پیشنهاد دهند."

لازم به ذکر است که "UVC"  ، "ضد عفونی کننده اشعه ماوراء بنفش" و "UV"  ، به طور خاص و مهم به انرژی نور UVC (نور 200-280 نانومتر) در دامنه میکروب کش اشاره دارد ,  مشابه UVA و UVB که در تختهای سولاریوم استفاده می شود، نیست.

 

آیا UVC می تواند با کاهش آلودگی، مانع انتقال ویروس کرونا شود؟

بر اساس شواهد موجود و دلایل زیر، ما معتقدیم که چنین است.

نور UVC بیش از 40 سال است که در ضد عفونی کردن آب آشامیدنی ، فاضلاب ، هوا ، محصولات دارویی و سطوح در برابر مجموعه ای از بیماری های انسانی مورد استفاده قرار می گیرد. تمام باکتری ها و ویروس های آزمایش شده تا به امروز (صدها گونه در طول سالها ، از جمله سایر کروناویروس ها) در اثر ضدعفونی کردن با UV از بین رفته اند.

  • ضد عفونی به روش UVC که اغلب با استفاده از فن آوری های دیگر استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که هرگونه بیماری زایی که تا کنون توسط روش های دیگر (مثلاً فیلتر یا تمیز کردن) کشته نشده است،توسط این روش (UVC) غیرفعال شود.
  • عفونت COVID-19 می تواند در اثر تماس با سطوح آلوده و سپس لمس کردن قسمتهای صورت ایجاد شود. به حداقل رساندن این خطر بسیار مهم است زیرا ویروس COVID-19 می تواند تا 3 روز روی سطوح پلاستیکی و فولادی زندگی کند. تمیز کردن و ضد عفونی عادی ممکن است برخی از آلودگی های باقیمانده را پشت سر بگذارد ، که UVC می تواند نشان دهد که یک روش ضد عفونی کننده چندگانه محتاط است. UVC نشان داده شده که به سطح بالایی از غیرفعال شدن ویروس COVID-19 نزدیک می شود.
  • IUVA تشخیص داده که در مواردی که نور UVC نمی تواند به یک پاتوژن خاص برسد ، آن پاتوژن ضد عفونی نمی شود. اما به طور کلی ، کاهش تعداد کل پاتوژن ها، خطر انتقال را کاهش می دهد.
  • اشعه UV، به خصوص در رنج 200 الی 280 نانومتر، حداقل دو نوع کروناویروسی که ساختاری مشابه با COVID-19 دارند (SARS و MERS) را غیر فعال می کند. نکته مهم این است که این غیرفعال بودن در شرایط کنترل شده در آزمایشگاه نشان داده شده است. اثربخشی نور UV در عمل به عواملی چون زمان قرار گرفتن در معرض و توانایی نور ماوراء بنفش در رسیدن به ویروس ها در آب ، هوا و شکاف مواد و سطوح بستگی دارد.

آیا دستگاه های گند زدای UVC امن هستند؟

مانند هر سیستم ضد عفونی کننده ، دستگاههای UVC باید به طور صحیح مورد استفاده قرار گیرند تا ایمن باشند. همه آنها مقادیر متفاوتی از نور UVC را در طول موج 200 الی 280 نانومتر تولید می کنند. این نور UVC بسیار قوی تر از نور طبیعی خورشید است و می تواند یک واکنش شدید آفتاب سوختگی مانند به پوست شما ایجاد کند ، و به همین ترتیب ، در صورت قرار گرفتن در معرض آن، شبکیه چشم شما ممکن است آسیب ببیند. برخی از دستگاه ها همچنین ازن را به عنوان بخشی از چرخه خود تولید می کنند. از این رو ، ایمنی عمومی ماشین-انسانی باید با کلیه دستگاههای ضد عفونی مورد توجه قرار گیرد و این ملاحظات باید در دفترچه راهنمای عملیات ، در آموزش کاربر و رعایت ایمنی مناسب مورد توجه قرار گیرد.

آیا استانداردهای عملکرد و پروتکل های اعتبار سنجی UVC برای دستگاه های ضد عفونی اشعه ماوراء بنفش وجود دارد؟

برای دستگاه های UVC که برای غیرفعال کردن هوا و سطوح جامد در صنعت مراقبت های بهداشتی طراحی شده اند ، اعضای IUVA با پشتکار و تلاش دیگر سازمان های استاندارد ملی در صنعت روشنایی و مراقبت های بهداشتی برای تدوین استانداردهای تست ضد عفونی فعالیت می کنند. هدف ، تدوین راهنمایی هایی است که به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی در سراسر جهان کمک می کند تا بهترین فناوری های ممکن را برای استفاده مؤسسات خود در مبارزه با چندین ارگانیسم مقاوم به دارو و سایر عوامل بیماری زا ، مانند ویروس COVID-19 ، انتخاب کنند.