نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

شهروندان هندی: دستان خود را بشویید! حتما ولی کو آب؟

شهروندان هندی: دستان خود را بشویید! حتما ولی کو آب؟


شهروندان هندی: دستان خود را بشویید! حتما ولی کو آب؟

99/1/21

 

این یادداشت از زبان برخی متخصصین آب کشور هند است که موارد از آن نیز ممکن است برای کشور ما مصداق داشته باشد، لذا ترجمه آن به عنوان یک خبر در سایت کرسی گنجانده شد:

این اعتراض در آنجا وارد می شود که افراد مشهوری مانند Amitabh Bachchan روی پرده های تلویزیونی ظاهر می شوند و از شهروندان می خواهند حداقل 20 ثانیه دست خود را با صابون بشویند تا از عفونت Covid-19 جلوگیری کنند. . در تاریخ اول آوریل سال 2020 ، یک هفته تعطیلی در سراسر کشور هند ، آمار یک روزه ی افزایش 400 نفری مبتلایان به کروناویروسرا ثبت کرده است. طی دو هفته شیوع این ویروس در هند، درخواست شستن دست ها با صابون برای 20 ثانیه ، در تمامی رسانه های این کشور، گسترش پیدا کرد.

رسانه های اجتماعی مملو از سلبریتی ها و سیاستمدارانی است که آموزش های مشابه برای شستن دست ها را ارائه میدهند. بنا بر این ، مکانهایی که شامل مبتلایان به این ویروس اسا، باید بارها و بارها ضد عفونی شوند و در نتیجه به مقادیر زیادی آب اضافی نیاز است. بیمارستان ها به مقدار کافی آب با کیفیت احتیاج دارند. مکان های عمومی مانند ایستگاه های اتوبوس ، ایستگاه های راه آهن ، ایستگاه های مترو و غیره ، برای خنثی کردن Covid-19 به بهداشت منظم و در نتیجه، آب بیشتری نیاز دارند.

شکی در هدف این درخواست های مربوط به پاکیزگی نیست. اما آیا آب به مقدار کافی (شستن دست ها به مدت 20 ثانیه) برای همه خانواده ها و یا ضدعفونی خانه ها و اماکن عمومی برای خنثی کردن Covid-19 وجود دارد؟ دو سال قبل ، NITI Aayog یک سناریوی نگران کننده از بحران آب در هند پیش بینی کرد و گفت این کشور با 60 کرور یا حدود 45 درصد جمعیت در معرض بحران آب، از بدترین بحران آب در تاریخ رنج می برد.

احتمالاً ، بسیاری از ما به دلیل هیجان زیاد فراموش کرده ایم که یک بحران بزرگ آب در هند وجود دارد.یک تخمین تقریبی نشان می دهد که برای هر شستشوی دست برای هر شخص به مدت 20 ثانیه یک یا دو لیتر آب تمیز لازم است. با این حساب، برای چندین شستشوی دست در روز ، یک خانواده 5 نفره حداقل به 50 تا 70 لیتر آب اضافی نیاز دارد.

 

برای منطقه ی پایتخت دهلی ، با جمعیت بزرگسال بالغ بر 20 میلیون نفر ، مقدار اضافی آب تمیز، تنها برای مقابله با کرونا، در حدود 35 تا 40 میلیون لیتر در روز خواهد بود. هنگامی که آب مورد نیاز برای تمیز کردن خانه ها و اماکن عمومی را اضافه کنیم ، مقدار آب مورد نیاز بسیار زیاد می شود.

به لطف بارندگی های پرشکوه سال گذشته ، بسیاری از مخازن آب های هند در حال حاضر مقداری آب دارند. در غیر این صورت ، سناریوی Covid-19 در هند فاجعه بار خواهد بود. هنوز اکثر مخازن آب برای شستن دستها ، آلوده و نامناسب هستند. چنین آبی  از منابع آلوده، در مبارزه با کروناویروس بی فایده است. مناطق وسیعی در هندوستان مانند بخش هایی از Rajasthan، Karnataka، ​Tamil Nadu، Andhra Pradesh، ​Telangana، ​Maharashtra و Gujarat دارای آب و هوای خشک و یا نیمه خشک هستند.

این مناطق ، به طور معمول با درجه حرارت شدید ، بارندگی سالانه بین 100 میلی متر و 800 میلی متر ، مواجهه مداوم با کمبود آب ، شناخته می شوند و  همچنین مناطقی هستند که طوفان Covid-19 به تازگی در آن ها آغاز شده است. داده های وزارت آب آشامیدنی و فاضلاب نشان می دهد که تنها 18.33 درصد از خانوارهای روستایی کشور تا مارس 2019 دارای اتصالات لوله کشی آب هستند.

بیشتر زاغه های موجود در محل های مسکونی شهر، به تانکرهای آبرسانی وابسته اند و برای چنین خانوارهایی ، ضد عفونی کننده های مبتنی بر الکل غیر قابل استفاده و ناکافی است.خوشبختانه برخلاف کشورهای اروپا ، آمریکا و ایران ، بروز مبتلایان تا به امروز در هند نسبتاً کم بوده است. افزایش آهسته تعداد مبتلایان می تواند به دلیل تعطیلی سراسری اعلام شده توسط دولت باشد.

اما وابستگی به قرنطینه ی تنها، می تواند یک فاجعه باشد زیرا عدم وجود آب تمیز می تواند باعث انتقال افراد هراسانی شود که استراتژی های دولت به شدت در حال مقابله با به وجود آمدن چنین مشکلی است. اگر توجه کافی ای به دسترسی به آب تمیز نشود، انتقال اجتماع مانند یک ظرف پودری است که منتظر منفجر شدن است. بانک جهانی تخمین می زند که 21 درصد از بیماری های واگیردار در هند، ارتباطی با آب غیر ایمن و عدم انجام اقدامات بهداشتی دارد.

بنابراین ، حداقل 45 درصد هندی ها که در معرض بحران خطرناک آب قرار دارند ، در معرض خطرهای مختلف، نه تنها از انتقال Covid-19، بلکه سایر بیماریهای واگیردار هستند. بیشتر اوقات ، فقدان آب کافی ، در دسترس و با کیفیت و یا  مدیریت ناکارآمد آب در هند به خودی خود، خطر ابتلا به بیماری های عفونی را چند برابر می کند. بنابراین ، حتی پس از گذشت چندین دور از تعطیلی سراسری شهرها و روستاها ، ویروس می تواند در خانوارها به صورت مخفی گسترش یابد. یا نقش COVID-19 در کمبود آب برجسته تر می شود یا نقش در دسترس نبودن آب کافی و تمیز در ابتلا به COVID-19.

سالها غفلت از زیرساخت های آب ، کمبود هزینه های مالی و ناکارآمد بودن اداره آب ، ملت و شهروندان هند را در معرض خطر گسترش کروناویروس قرار داده است.

هرگونه تأخیر در بهبود آب تمیز برای اقلیت آسیب پذیر ، مقاومت کشور را در برابر فاجعه های آتی که با آب در ارتباط است ، تضعیف می کند. بنابراین ، علاوه بر درخواست های افراد مشهور ، مدیریت بهتر آب برای خنثی کردن بیماری هایی مانند کروناویروس و سایر چالش های بهداشتی در آینده ضروری است.