نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

سومین نشست مشترک کمیته راهبردی، هیأت مشاوران کرسی یونسکو در بازیافت آب (UCWR) و خانواده آبی یونسکو در ایران

سومین نشست مشترک کمیته راهبردی، هیأت مشاوران کرسی یونسکو در بازیافت آب (UCWR) و خانواده آبی یونسکو در ایران


سومین نشست مشترک کمیته راهبردی، هیأت مشاوران کرسی یونسکو در بازیافت آب (UCWR) و خانواده آبی یونسکو

1395/09/17

خلاصه گزارش جلسه:

جلسه با خیر مقدم و تشکر دکتر سلطانی رییس پردیس دانشکده­های فنی و با بیان تاریخچه فعالیت­های دانشگاه تهران مخصوصاً دانشکده فنی در حوزه آب و  همکاری این دانشکده با یونسکو در قالب برنامه بین‌المللی آبشناسی (IHP) آغاز گردید.

در ادامه دکتر دلاور مدیریت روابط بین الملل دانشکده فنی،خلاصه‌ای از فعالیت‌های پژوهشی و اجرایی صورت گرفته در دانشکده فنی دانشگاه تهران در حوزه‌های مرتبط با آب را ارائه نموده و ضمن اشاره به سابقه همکاری‌های بین دانشکده فنی و یونسکو، از اهتمام جدی این دانشکده برای گسترش هرچه بیشتر همکاری‌های بین‌المللی در بخش پژوهشی به ‌ویژه همکاری با یونسکو خبر دادند.

سپس آقای دکتر صراف­زاده رییس کرسی، ضمن تشکر از حضار در این جلسه، خلاصه­ای از اهداف ایجاد کرسی بازیافت آب را بیان داشته و بر لزوم آموزش همگانی در بحث آب، شبکه­سازی‌های ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی و همکاری‌های بین رشته­ای تأکید نمودند. در ادامه آقای دکتر رشیدی (مدیر اجرایی کرسی یونسکو در بازیافت آب) به معرفی کرسی یونسکو در بازیافت آب و تاریخچه آن پرداختند و سپس پروژه­ها و فعالیت­های انجام شده طی عملکرد دو ساله این کرسی را به تفضیل معرفی نمودند.

دکتر جوادی (مدیر روابط بین الملل کرسی) به عنوان نماینده این کرسی در نشست یونسکو در پاریس در سال ۲۰۱۵ به بیان خلاصه­ای از اقدامات صورت گرفته در این اجلاس پرداختند. دکتر کارآموزعضو شورای راهبردی کرسی و از اساتید و پژوهشگران برجسته حوزه آب به عنوان نماینده این کرسی در نشست یونسکو در ایتالیا در سال ۲۰۱۶، به بیان گزارشی از اهم دستاوردهای این اجلاس پرداختند. در پایان پیشنهاد میزبانی نشست خانواده آبی یونسکو در سال ۲۰۱۸ توسط ایشان و به نمایندگی از کرسی بازیافت آب، به خانم دکتر بلانکا خیمنز مطرح گردید.

در ادامه  با معرفی نماینده­ای از دانشجویان همکار کرسی تشریح پروژه­های دانشجویی انجام شده و در حال انجام کرسی پرداخته شد و همچنین نماینده دیگری از تیم دانشجویی فعال در حوزه شیرین­سازی آب، گزارش خلاصه­ای از دستاوردهای این تیم در حوزه ارائه نمود. نماینده جامعه دانش‌آموزی نیز با پخش بورشورهای حمایت از آب توسط تارا و ارایه داستان گونه، دغدغه یک کودک دانش آموز نسبت به بحران آب و نحوه استفاده صحیح از آن ابراز گردید.

در ادامه دکتر بلانکا خیمنز سیسنروس(مدیر برنامهIHP ) در ابتدای سخنان خود به اهمیت شبکه­سازی و همکاری‌های بین­المللی در حوزه آب در سطح مراکز درجه دوم یونسکو و کرسی­ها پرداختند. همچنین به ضرورت تبیین راهبرد و نقشه عملکرد برای کرسی­های یونسکو به ویژه کرسی­های فعال در حوزه آب پرداخته و اشاره نمودند که در همین راستا نخستین نشست رسمی کرسی­های یونسکو در حوزه آب در پروجای ایتالیا برگزار گردید. ایشان در ادامه سخنان خود به اهمیت ویژه موضوع"بحران کمبود آب"در برنامه‌های یونسکو و در رأس آن­ها IHP پرداخته و از آمادگی یونسکو برای حمایت از طرح­های پژوهشی و کاربردی در این حوزه از سوی جمهوری اسلامی ایران خبر دادند. همچنین در خصوص پیشنهاد مطرح شده از سوی کرسی یونسکو در بازیافت آب به منظور میزبانی نشست بعدی کرسی­های آب در سال 2018، ایشان این موضوع را منوط به بررسی در یونسکو پاریس و تأمین منابع مالی مورد نیاز، دانسته­اند.

ایشان ضمن تشکر از فعالیت­های انجام شده کرسی یونسکو در بازیافت آب، به خصوص از گزارش جامع تهیه شده توسط این کرسی قدردانی نمودند و در ادامه از وجود شبکه گسترده متخصصین حوزه آب و فاضلاب در کشور ابراز خرسندی نموده و روی توجه بیش­تر به فناوری­های مدرن تأکید بیش­تر نمودند و این امر را در سایه­ی همکاری­های مشترک بین رشته­ای در سطوح داخلی و بین­المللی میسر دانستند که جزء اهداف اصلی یونسکو نیز به­شمار می‌رود. در انتها نیز از آمادگی یونسکو برای حمایت از گسترش این شبکه­های علمی در سطوح بین­المللی خبر دادند.

جلسه بحث و گفتگو با عنوان "چگونه می­توان نقش مهم­تری در برنامه IHP  ایفا کرد؟"به ریاست دکتر محمد کارآموز برگزار شد. ایشان با طرح موضوع ، از اعضای حاضر دعوت کردند که بیان نظرات خود بپردازند.

در انتهای جلسه تفاهم­نامه همکاری بین کرسی بازیافت آب، به نمایندگی آقای دکتر صراف­زاده و پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران، به نمایندگی خانم دکتر ناصری، به منظور گسترش همکاری­های دوجانبه امضا شد.

جمع بندی مباحث جلسه:

 

در پایان، جمع بندی مباحث مطروحه از جانب حضار به ارایه پیشنهادات سازنده ای منجر شد که اعم آن ها عبارتند از:

  1.  تاکید بر لزوم استفاده از مدل موفق ایجاد شبکه هماهنگ بین المللی تبادل اطلاعات آب و بومی سازی ان در ایران با استفاده از پتانسیل مناسب کرسی یونسکو در بازیافت آب.
  2.  پیشنهاد میزبانی نشست خانواده آبی یونسکو در سال ۲۰۱۸ توسط نماینده کرسی به خانم دکتر بلانکا خیمنز مطرح گردید.
  3. ارایه پیشنهاد برگزاری دوره های آموزشی بین رشته ای مرتبط با مباحث آب در سطح داخلی و منطقه ای.
  4. نقش آفرینی موثر کرسی یونسکو در بازیافت آب در راستای دستیابی به اهداف تم ششم از فاز هشتم برنامه بین المللی آبشناسی بر اساس پشتوانه علمی و دانشگاهی ایران.
  5. فعالیت های موثر همه جانبه از جانب کرسی یونسکو در بازیافت آب با  تکیه بر نقش آموزش.
  6. الگو سازی بهینه در حوزه های مصرف آب در زمینه های کشاورزی و صنعتی منجر به کاهش مصرف آب و بازیافت آب گشته و از سوی دیگر باعث تغییر الگوی آب مجازی می گردد.